čtvrtek 3. prosince 2015

Cleany, Flye

Dnes bych měl zajímavý tip pro cyklisty ze širokého okolí Mostu na odpolední projížďku do hor. Do toho patří i Louny, z kterých jsem vyrazil já. Sice Klíny a Fláje zná každý, ale třeba netuší, že se dají z nížiny objet za jedno odpoledne. Pikantní na tomto výletu bylo jeho datum. 3.12.! Je zapotřebí slunečno a teplo. To jsem ráno vyhodnotil, že by to tak mohlo být a nebál se vyjet.
Začínám tam, kde jsme s Jančou skončili naposledy, čili v Litvínově. Nejprve musím dávat pozor, abych trefil silnici na Klíny, což se daří lehce. Výškové metry ubíhají rychle. Za chvíli jsem ze 310 na 400 m n.m. na rozcestí Před Kolibou. Pěknou silnicí lesem se vyhoupnu do Horní Vsi (550 m). Aut jezdí minimálně a tak se v zatáčkách není čeho bát. Mezi stromy je vidět Meziboří a Loučná. Napadlo vás, že Meziboří, jako mezi bory, lesy? Že Loučná je nejvyšší vrchol okresu Most je celkem známá věc.
Sedlo (700 m) je část Klínů a lyžařský areál Klíny leží v části Rašov (750 m). Odsud vyniká pěkně Loučeňská hornatina a pod ní Šumné údolí. Pak teprve jsou Klíny samotné. Tam, na hranici 800 m n.m., si dávám oddech, pak pokračuji kolem Flájské obory k přehradě stejného jména. Zde potkávám také jednoho cyklonadšence.
Jsem už na dohled největší dnešní atrakce, Puklé skále. Za ní jedu ze silnice zkratkou na červenou značku a pak už zbývá dojet po vrstevnici a pěkné cestě k místu, kde opírám kolo a odsud si vyšlápnu na vrchol. Přehlédnout by se místo nemělo, je tu bílý nápis na kameni. Nečekejte však žádnou cestu. Na vrchol si musí každý najít cestu sám. Puklá skála má kótu 840 m n.m. a je z ní pěkný výhled především na přehradu Fláje, dále do údolí Flájského potoka a do Německa.
Nyní mne čeká jízda krušnohorskou krajinou. Teploměr ukazuje 8 stupňů při slunečném počasí. Ideál. Lesem i loukou vede má devíti kilometrová cesta po silnici do obce Dlouhá Louka. Ta je mým nejvyšším bodem dneška. 30 metrů pod 900 se zastavil výškoměr. Z paloučku se rozhlédnu na České středohoří, nasadím rukavice, čepici a svištím z kopce. Zastavím se až v Oseku, kde jsem o hodinu dříve, než jsem plánoval, ale nakonec dále již nepokračuji. Sednu na vlak a 42 km, 895 nast. m. je za mnou. Takováhle projížďka zahřeje na srdci každého milovníka kola,hor či obojího.

 Šumný důl z Klínů
 Fláje Puklá skála s výhledem na Fláje
 České středohoří z Dlouhé Louky
Klášter v Oseku

Žádné komentáře:

Okomentovat