pondělí 5. prosince 2016

Bydyšín - Bautzen

S kamarádem Lubošem jsme v říjnu podnikli autovýlet do Saska. Při něm jsme navštívili rozhlednu v bývalé vodárně v obci Drehsa a poté se odebrali do prvního velkého města na toku řeky Sprévy. Normálně sem o autovýletech nepíši, ale toto město mě nadchlo, tak vás s ním seznámím a podělím se o pár fotek.
Budyšín (německy Bautzen) je saské okresní město na řece Sprévě (Spree) a je neformálním hlavním městem Horní Lužice. K Lužické menšině se dnes hlásí asi 5 - 10 % obyvatel. První písemná zmínka o Budyšínu je z roku 1002. V roce 1075 získal území Budyšínska český panovník Vratislav II. Po válce byli na území města vězněni političtí vězni. V místní vagónce VEB Waggonbau Bautzen byly vyráběny osobní vozy řad A a B. Tyto vozy jezdily ještě v roce 2013 na některých rychlících u nás.
Historické centrum, obehnáno hradbami a obtékáno Sprévou, nejlépe vynikne z mostu přes řeku na silnici č. 111. Součástí hradeb je i bývalý hrad Ortenburg. Hlavnímu náměstí (Hauptmarkt) vévodí radnice a konkatedrála sv. Petra (St. Petri Kirche). Tu využívá jak evengelická, tak katolická církev. Další pěknou památkou je zřícenina kostela sv. Mikuláše na hřbitově (St. Nikolai Kirche). Kostel je postaven na okraji hradeb a je z něj pěkný pohled na meandrující Sprévu. Pěkným vyhlídkovým objektem je věž staré vodárny (Alte Wasserkunst). Výhled na centrum a řeku Sprévu pod hradbami je působivý.

 Centrum města z mostu Věž Wasserkunst a výhled na město
 Hlavní náměstí
 Kostel sv. Petra

Kostel sv. Mikuláše a pohled na Sprévu

Žádné komentáře:

Okomentovat