4.9.
Trasa:
Arnoltice
- Bulovský potok, rozc. - Kunratice - Bogatynia - Opolno Zdrój -
Václavice - Grabštejn - Hrádek nad Nisou - Kopaczów - Trojzemí -
Kristýna - Hartau - Carlsfried - Lückendorf - Petrovice - Jablonné
v Podještědí.
Vstávám
v šest hodin, bez budíku a tak vyjíždím o hodinu dříve oproti
plánu. Třeba se rezerva bude hodit. I dnes se projedu podél
Bulovského potoka, ale před Višňovou odbočím do Minkovic a
Kunratic. Odsud se stočím do Polska, konkrétně do Bogatyny. Tam
jsem se zrovna trefil do jediné pěkně ulice. Staré hrázděné
domy kolem potoka dávaly tomuto místu pěknou atmosféru.
Další v cestě jsou bývalé lázně
Opolno - Zdrój. Dnes však tady bylo mrtvo. Jediné, kde se něco
dělo byl kostel. Po pár kilometrech Polskem přejíždím po polní
cestě do Čech a nestačím se divit. Co vše dokáže "polskej
dobytek" vyhodit do lesa je neuvěřitelné!
Ve
Václavicích se po delší době svezu z kopce. Výšlap přichází
až na hrad Grabštejn. Na ten se kvůli armádě musí složitě po
cestě. Mezi hradem a parkovištěm stojí totiž vojenský objekt.
Na Grabštejně si neplánovaně vylezu na věž a rozhlédnu se do
kraje. Hezky je vidět Zittau, Lužické a Jizerské hory, jen Ještěd
zakrývá Velký Vápenný.
Sjíždím k Nise a podél ní
šlapu do Hrádku. Zde nic k vidění není, tak se pojedu podívat
naposledy k Polákům. Oldřichov s Kopaczówem dělí státní
hranice a potůček. Podél hranic jedu k silničnímu přechodu a za
chvíli brzdím u Trojzemí. ČR, Německo a Polsko se stýkají tam,
kde Lužická Nisa a Oldřichovský potok. Místo je pěkně
upraveno. Abych si ho mohl vyfotit i z německé strany, zouvám boty
a brodím Nisu. Ještě dlouho potom se mé nohy cítí svěže.
Kolem
jezera Kristýna přejíždím hranici do Hartau a zbývá mi už jen
přejet Lužické hory a dostat se do Jablonného. Čeká mě 200
metrů převýšení. Cestou se stavím ještě na dvou cílech.
Prvním je bývalý skalní hrad Karlsfried. Jeho zbytky stojí
nedaleko od silnice na vrcholu skály. Po červené ho objedu a
vylezu si na něj z druhé strany. Hezčím cílem je vyhlídka
Fuchskanzel (Liščí kazatelna). Od hrádku pokračuji po značce
kousek na kole, kousek pěšky. Výšlap se vyplatil. Z upravené
vyhlídky je výhled na Hrádek, Zittau a částečné Jizerské
hory.
Ještě mě čeká trochu stoupání, ale do horního
Lückendorfu už se jen vezu. Tímto stylem to vydržím ještě do
Petrovic. Do Jablonného jsem sice musel párkrát šlápnout, ale už
to není žádná divočina.