sobota 3. února 2018

Jeseník (2/4)

26.1. - Dvě vyhlídky nad Bílou Opavou

Druhý den jsme se vypravili za Videlské sedlo, kde se rozléhá povodí Opavy. První zastávku jsme měli v Karlově Studánce, lázních, kde se údajně dýchá nejčistší vzduch ve střední Evropě. S nadmořskou výškou 800 metrů je nejvýše položenou obcí okresu Bruntál. Počet obyvatel se pohybuje kolem 200.
Karlova Studánka se jmenuje podle Karla Ludvíka, který v bitvě u Aspern porazil Napoleona. První písemná zmínka o obci je z roku 1554. První zpráva o využívání zdejších pramenů k léčbě se datuje po roce 1620. Až v 18. století byly provedeny rozbory vody a roku 1785 došlo k založení lázní. Všech osm zdejších pramenů má vysoký podíl oxidu uhličitého, díky rašeliništím, která zabraňují odvětrávání. Léčí se zde především onemocnění dýchacího ústrojí.

 Umělý vodopád
 Slezský dům
 Knížecí dům
 Pitný pavilon 
Bílá Opava nad Karlovou Studánkou

Co se týče turistiky, největší atrakcí je nehezčí údolí Jeseníků, Bílá Opava. Jde o údolí hlavní zdrojnice řeky Opavy, jímž vede i stejnojmenná naučná stezka. Fascinující, ale náročná stezka vás provede přes kaskády, vodopády, ale i stromy ponechané svému osudu.
My s Jančou jsme tuto procházku již absolvovali, a v lednu je tato atrakce stejně neschůdná. Zvolili jsme tedy výšlap na Rolandův kámen. Od dolního parkoviště k němu vede místní modré značení. Cesta vede lesem a v jednom místě protíná sjezdovku lyžařského areálu. Trasa je dlouhá 1,5 km a zabere něco přes půl hodiny.
Rolandův kámen je skalní vyhlídka ve výšce 910 m n.m., opatřena železným zábradlím a dřevěným křížem. Skála je dost vysoká, aby z ní byl výhled do kraje, ale přesto již není kruhový. Pěkný pohled je do údolí Bílé Opavy směrem k Vrbnu a na Praděd.
Za celý pobyt v Jeseníku jsme právě zde měli nejvíce sněhu. Na Rolandův kámen tak nebylo snadné vylézt. Cesta na skálu byla dost ušlapaná a tím pádem místy klouzavá.
Zpět do Studánky jsme šli po silnici vedoucí z Videl. Nebylo čeho se bát, silnice se v zimě neudržuje, čili zde není žádný provoz. Kvůli tomu jsme si zajeli 7 km navíc přes Vrbno.



 Rolandův kámen
 
 

 Výhled na západ a Praděd

  
Druhým dnešním vyhlídkovým místem byl Zámecký vrch u Vrbna pod Pradědem. Start trasy jsme zvolili od restaurace Koliba po červené značce místního značení. Na rozcestí Pod Zámeckou horou jsme se rozhodli pro kratší a strmější cestu. Čekal nás kilometr prudkého stoupání. Občas se otevřely výhledy na Vrbno a údolí, kde se stýkají tři Opavy, Černá, Střední a Bílá. Dále už řeka pokračuje pod jménem Opava.
Zámecký vrch (854 m) byl donedávna známý pouze díky zaniklému hradu Fürstenwalde. Od roku 2012 sem turisté mohou vystoupat i z dalšího důvodu. Na podzim toho roku zde postavili vyhlídkovou věž. Dřevěná, šest metrů vysoká vyhlídka stojí na západním svahu Zámecké hory. O její stavbu se zasloužili představitelé z obecního úřadu v Ludvíkově, za přispění Moravskoslezského Krajského úřadu. Výhled je omezen stromy a soustřeďuje se na údolí Bílé Opavy a v ní obec Ludvíkov. Na severozápadě je údolí Střední Opavy a nad ním dominantní hora Orlík. Na východě se mezi stromy objevuje Vrbno pod Pradědem.
Zpět jsme šli delší a schůdnější cestou. Byla to pohodlná procházka na závěr dnešního výletu.



 Zaniklý hrad Fürstenwalde a vyhlídková věž
 Výhled na Vrbno


 Výhled na Orlík
 Výhled do údolí Bílé Opavy

Žádné komentáře:

Okomentovat